Parfém obsahuje 15 až 30 % vonnej kompozície. Parfémovaná voda alebo Eau de parfum 8 až 15 % kompozície. Toaletná voda alebo Eau de toilette 4 až 8 % kompozície v koncentrovanom liehu. Kolínská voda (Eau de cologne) obsahuje 3 až 5 % kompozície v zriedenom, často 70% - tnom liehu (obsahuje 70 % ethanolu).
—————
Predovšetkým podľa vlastného vkusu. Odborníci sa zhodujú v tom, že vôňu by sme mali vždy skúšať na vlastnej pokožke. V žiadnom prípade nestačí len privoňať k testovaciemu papieriku alebo flakónu! Najlepšie je vraj parfém aplikovať na zápästie z dostatočnej vzdialenosti a po chvíli, keď vôňa trochu vyprchá, privoňať si len raz – dlho a zhlboka. Mali by sme počkať aspoň dvadsať minút, v ideálnom prípade až hodinu, aby sa uvoľnili všetky jej tóny.
—————
Áno, je to pravda. Každý človek má svoju vlastnú špecifickú vôňu. Závisí to na vlastnostiach jeho pokožky, spôsobe výživy a životných zvyklostiach. Parfém, ktorý u jedného používateľa vonia veľmi príjemne, môže na pokožke iného používateľa pôsobiť úplne odlišne.
—————
Áno, veľmi. Vôňa pôsobí bezprostredne na psychickú rovnováhu. Príjemná vôňa dokáže veľmi rýchlo zlepšiť náladu, ale naopak, prenikavá, veľmi intenzívna vôňa znepokojuje a môže vyvolať i určité komplikácie.
—————
Áno. Parfém nikdy nesmie "tyranizovať" okolie. Platí tu zásada, že menej je vždy viac. Behom dňa je žiadúce používať ľahšie parfémované vody. Je takisto vhodné voliť vône s ohľadom na ročné obdobie. Pre teplé letné dni sú ako stvorené svieže kvetinové, prípadne citrusové vône a ich mnohé modifikácie. V chladných ročných obdobiach sa uplatnia skôr ťažšie balzamické i orientálne typy vôní. To samozrejme nemá byť železným pravidlom. Výber vonnej garderóby každej ženy sa riadi jej osobným vkusom a spôsobom života.
—————
Každý parfém je jedným harmonickým celkom. Použije sa súčasne iný a odlišný intenzívne voniaci prípravok, dochádza často k disharmónii, ktorá vo svojom komplexe môže vyvolať nepríjemný dojem.
—————
Je to predovšetkým otázka koncentrácie. Použije sa oná zaužívaná kvapka nanesená za ušným lalôčikom, je tým spravidla chápaný parfém. Všeobecne sa parfém nanáša na miesta, kde je pod pokožkou najviac krvných vlásočníc, t.j. do lakťovej jamky , ale i do podkolenia - do miest, kde je pokožka najteplejšia a kde sa vôňa parfému plno rozvinie. Parfém sa tiež nanáša na vlasy, tesne nad pokožku hlavy. Mimoriadne dobre vyniká parfém na odevoch z prírodných materiálov a na kožušinách, neodporúča sa však nanášať ich napr. na biele a svetlé odevné časti, obzvlášť nie na prírodný hodváb.
—————
Ak nie je flakón s používaným parfémom vystavený účinku denného svetla a teplotám vyšším ako asi 20°C, vydrží 2 roky i viac. Parfém, ktorého farba sa mení, väčšinou na tmavší odtieň a okolo jeho uzáveru sa usadzuje živicový prstenec, je spravidla starý. Aj kyslá a živicová vôňa signalizuje, že parfém má svoju dobu použiteľnosti už za sebou.
—————
Parfém používame na to, aby sme zdôraznili svoju osobnosť, a neodstrašili všetkých naokolo. Ideálne je mať ich niekoľko a voliť si z nich podľa ročného obdobia, príležitosti, veku a dennej hodiny. V lete sú vítané svieže citrusové vône, v zime si môžeme dovoliť aj niečo zmyselnejšie. Podobne je to aj s výberom parfému na bežné denné použitie a večerné príležitosti.
Zloženie
Parfum (extrakt) - obsahuje 15 až 30 % vonnej parfémovej kompozície v koncentrovanom liehu (alkoholu).
Parfémovaná voda (Eau de Parfum, EdP) - obsahuje 8 až 15 % vonnej parfémovej kompozície v cca 85-90% liehu.
Toaletná voda (Eau de Toilette, EdT) - obsahuje 4 až 8 % vonnej parfémovej kompozície v cca 80% liehu.
Kolínská voda (Eau de Cologne, EdC) - obsahuje 3 až 5 % vonnej parfémovej kompozície v cca 70% liehu
Parfém (vôňa) je zmes prvkov, látok s rôznou prchavosťou.
Základné prvky vône (vonné akordy) a ďalšie látky tvoria vonnú kompozíciu.
Komponenty každej kompozície je možné rozdeliť na tri fázy:
HLAVA 1. fáza - rýchle prchavé látky cítime najprv a táto vôňa rýchlo odoznie.
SRDCE 2. fáza - stredne prchavé látky tvoria buket, charakter vône - rozvinie sa za niekoľko minút.
ZÁKLAD 3. fáza - pomaly prchavé látky pôsobia nejdlhšie, niekoľko hodín.
Podľa najnovšieho spôsobu triedenia rozlišujeme nasledovné skupiny vôní:
1. kvetinová
(prevažne dámska)
2. orientálna
(dámska i pánska)
3. cyprišová
(dámska i pánska)
4. fougerová (čítaj:fužér)
(prevažne pánska)
5. citrusová
(prevažne pánska)
6. levanduľová
(prevažne pánska)
7. mošusové (Mošusovo voniace látky môžu byť univerzálne použité vo všetkých kategóriách).
—————
Nos je zmyslový orgán, ktorý sa rýchlo unaví. Čuchanie je namáhavá činnosť – musíme do nozdier vťahovať vzduch, lebo iba tak cítime vône. Keďže dýchanie je prirodzené, automaticky vdychujeme aj vône a vedome pracujeme len vtedy, keď cielene privoniame k niečomu príjemnému, alebo zadržiavame dych, aby sme necítili nepríjemný pach. Čuch sa v prípade podobných vôní otupí rýchlejšie. Preto my sami po krátkom čase už tú istú vôňu necítime, kým naše okolie áno.